Prowincja Alicante – co musisz wiedzieć

Prowincja Alicante

Prowincja Alicante znajduje się we wschodniej Hiszpanii, we Wspólnocie Autonomicznej Walencji. Położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w regionie znanym jako Costa Blanca, prowincja graniczy od północy z Walencją, od południowego zachodu z Murcją, a od wschodu z Morzem Śródziemnym.

prowoincja Alicante
Prowincja Alicante, źródło: wikivoyage.org

Alicante jest jedną z najbardziej popularnych prowincji turystycznych, ze słynnymi kurortami
Alicante, jego stolica, Benidorm, Denia, Elche i Torrevieja. Tysiące turystów przyjeżdża tu co roku, aby cieszyć się pięknymi plażami oznaczonymi błękitną flagą, łagodnym klimatem przez cały rok, pyszną kuchnią i przyjaznym, ciepłym przyjęciem przez mieszkańców.

Historia
Z dokumentów wynika, że pierwszymi mieszkańcami prowincji Alicante byli Iberowie, a w regionie znajduje się kilka stanowisk archeologicznych, które obrazują tę epokę, jednym z nich jest La Serreta (w pobliżu Alcoy).

Następnie obszar ten był zamieszkiwany przez Fenicjan, Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Wizygotów, Maurów, a w końcu został podbity przez Ferdynanda III w XIII wieku.

W pewnym momencie historii region ten stanowił część Królestwa Walencji.

Miasta i wsie w Alicante
Powietrze w stolicy Alicante przesiąknięte jest zapachem morza; rzeczywiście miasto od wielu wieków jest ważnym portem morskim. Nic nie jest tak przyjemne jak spacer promenadą wzdłuż nabrzeża, otoczoną czterema rzędami palm, pokrytą marmurem w kolorze czerwieni, kremu i czerni Alicante, imitującym fale Morza Śródziemnego.

W centrum regionu La Marina Baixa, w prowincji Alicante, znajduje się popularny hiszpański kurort Benidorm, jeden z głównych ośrodków turystycznych na wybrzeżu Costa Blanca. Dzięki wspaniałym plażom, szerokiej ofercie zakwaterowania, restauracji i wielu możliwościom spędzania wolnego czasu jest to ulubione miejsce turystów z całej Hiszpanii i Europy Północnej.

W samym sercu Costa Blanca, w prowincji Alicante, leży starożytna wioska rybacka Calpe. Calpe ma wspaniałą nowoczesną marinę, która znajduje się obok starego portu rybackiego; stąd można wybrać się na przejażdżkę łodzią wokół skały i do pobliskiego kurortu Benidorm.

Denia to urocze, kosmopolityczne miasto położone u podnóża wzgórza, na którym znajduje się zamek. Miasto ma dobrze zachowane starożytne mury i bastiony.

Javea to małe, historyczne miasteczko, wolne od wysokich budynków, oferujące relaksującą atmosferę wakacji. Tutejsi mieszkańcy są przyjaźni i sympatyczni. Czyste, ciepłe, błękitne Morze Śródziemne okrąża piękne plaże i zatoczki, które Javea ma do zaoferowania.

Santa Pola znajduje się około 20 minut jazdy na południe od lotniska w Alicante. Santa Pola, mały port rybacki, słynie z różnorodności krajobrazów, od widoków na odległe góry po dzikie wydmy.

Benitachell to spokojna i malownicza wioska, pierwotnie arabska placówka, w pobliżu której znajduje się wspaniałe wybrzeże, utworzone przez ciąg klifów o wysokości ponad 100 m, które schodzą pionowo do morza.

Altea jest bez wątpienia jednym z najbardziej urokliwych miasteczek na hiszpańskim „Białym Wybrzeżu”, położonym w regionie Alicante na wybrzeżu Costa Blanca. Miasto leży zaledwie 11 kilometrów na północ od Benidormu, a mimo to oba kurorty różnią się od siebie. Altea jest podobna do innych miast Costa Blanca pod tym względem, że ma nową i starą dzielnicę. Stara część znajduje się na szczycie wzgórza, skąd roztaczają się naprawdę spektakularne widoki.

Kuchnia
Spróbuj jednej z pysznych odmian dań z ryżu, połączonych ze skorupiakami, rybami lub mięsem, które są znane w regionie Alicante.

Aby dopełnić posiłek, w Alicante można skosztować doskonałych lokalnych gatunków wina, a na deser nie zapomnij o słynnych lodach Turron i daktylowych. 


Klimat
Prowincja Alicante cieszy się uprzywilejowanym położeniem i doskonałym, łagodnym klimatem, ze średnią temperaturą przez cały rok wynoszącą 18-20° C.

Dodaj komentarz

Pisali o nas