Delfiny na Costa Blanca

Jeśli jesteś miłośnikiem natury i cenisz sobie obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku, mamy dla Ciebie doskonałe wieści: istnieje miejsce w Walencji, gdzie z łatwością można dostrzec delfiny i wieloryby. Jak dostrzec wieloryby i delfiny na Costa Blanca? Mówimy o wybrzeżu Alicante. Gdzie dokładnie? I jak możemy cieszyć się tym naturalnym spektaklem odpowiedzialnie? Dziś damy Ci wszystkie potrzebne informacje oraz kilka wskazówek, jak zachować się poprawnie.

Gdzie zobaczyć delfiny i wieloryby?

Najbardziej polecane miejsce do obserwacji delfinów i wielorybów w Walencji to bez wątpienia Cabo de San Antonio, położone między Jávea a Dénia. Co roku liczba obserwacji butlonosych delfinów i płetwali błękitnych wzrasta.

Delfin butlonosy jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków delfinów. Osiągają od 1 do 4 metrów długości, ważą od 100 do 300 kg i mogą pływać z prędkością około 35 km/h. Są inteligentne i towarzyskie, podróżują w grupach i są absolutnie cudowne. Chociaż Cabo de San Antonio to miejsce, gdzie odnotowano najwięcej obserwacji, delfiny można także często zobaczyć pływające w okolicach Isla de Tabarca, w Parku Natury Serra Gelada oraz wokół Wysp Columbretes.

Płetwal błękitny jest drugim co do wielkości gatunkiem wieloryba na świecie: może mierzyć do 24 metrów i ważyć więcej niż 80 ton. Zwykle organizuje się wycieczki grupowe, aby zobaczyć te wieloryby, ponieważ zazwyczaj pływają w głębokich wodach. Czasami przepływają bardzo blisko brzegu na Costa de Denia, i można je zobaczyć z lądu. To luksus, móc obserwować te niesamowite zwierzęta pływające wolno w ich naturalnym środowisku. Jeśli jesteś zainteresowany, najlepiej spróbować w sezonie migracji (miesiące wiosenne i letnie), kiedy przepływają z wybrzeży Ligurii do Oceanu Atlantyckiego.

Ponadto, istnieje obserwatorium, Obserwatorium Cetaceanów w Dénii, które pozwala zobaczyć te ogromne ssaki pływające w pobliżu wybrzeża Alicante, bez konieczności wsiadania na łódź. Ale obszar Cabo de San Antonio to nie jedynie miejsce w Alicante, gdzie można zobaczyć delfiny i wieloryby na wolności: są również liczne obserwacje w Torrevieja.

Delfiny zauważone przy porcie w Torrevieja

Jak oglądać delfiny odpowiedzialnie?

Jeśli jednym z Twoich marzeń jest zobaczenie z bliska delfinów i wielorybów, możesz skontaktować się z jedną z wielu firm oferujących wycieczki łodzią. Zaufaj tylko firmom, które kochają i szanują te zwierzęta, które pracują nad tym od lat i wiedzą, jak się z nimi obchodzić. Doskonałą opcją w prowincji Alicante jest OxyTours.

Według strony internetowej Faada, niektóre z wytycznych, których należy przestrzegać, aby móc odpowiedzialnie obserwować cetaceany, to:

  • Nigdy nie karm ich, aby się zbliżyły, ani nie osaczaj ich.
  • Unikaj nagłych dźwięków i ruchów.
  • Nie spędzaj zbyt wiele czasu w ich pobliżu i oddalaj się bardzo powoli, jeśli zauważysz objawy stresu lub dyskomfortu u zwierząt.

Jednocześnie zachęcamy Cię do podróży na Tabarce. MOżesz zobaczyć po drodze stada delfinów, czego Ci życzymy.

Dodaj komentarz

Pisali o nas