Benidorm – angielskie miasto na Costa Blanca

Benidorm to hiszpańskie miasto, które zyskało na popularności wśród turystów z całego świata. Nic w tym dziwnego – piękne plaże, malownicza okolica i wiele atrakcji turystycznych przyciągają tu coraz więcej osób. Jednak to, co wyróżnia Benidorm, to jego historia sięgająca aż III w. p.n.e. Zapraszamy do poznania historii i atrakcji tego niezwykłego miasta.

BENIDORM WEATHER

Benidorm – historia i atrakcje hiszpańskiego miasta

Benidorm to dziś jedno z najbardziej zurbanizowanych miast w Hiszpanii, jednak jego historia sięga czasów antycznych. W zatoce powstała osada, o czym świadczą odkrycia archeologiczne. Na terenie miasta można zwiedzić specjalnie stworzoną strefę archeologiczną – Tossal de la Cala – gdzie znajdują się pozostałości pierwszej osady.

Benidorm
Benidorm – miasto na Costa Blanca znane ze swoich plaż

W 1325 roku miasto założył Bernardo de Sarria, a na skale przybrzeżnej wybudowano zamek, który miał chronić mieszkańców przed napadami berberyjskich piratów. Niestety, zamek ten nie zachował się do dziś, ale można podziwiać piękne widoki na miasto z punktów widokowych, które właśnie z tego miejsca zostały wyznaczone.

Benidorm jest znanym kurortem, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście piękne plaże, takie jak Levante, Poniente czy Mal Pas. Wspaniały klimat, łagodna zima i gorące lato to niewątpliwie atuty tego miejsca.

benidorm
Benidorm – miasto wieżowców, źródło: pixabay

Jednym z najważniejszych punktów programu turystycznego w Benidorm jest Aqua Natura – park wodny, w którym można odpocząć i zrelaksować się, pływając w basenach i zjeżdżając z różnych zjeżdżalni. Park oferuje również niezwykle interesujące pokazy dzikich zwierząt morskich – delfinów i lwów morskich.

Jeśli ktoś lubi spacery, to warto wybrać się na wycieczkę na Serra Helada – pasmo górskie, które rozciąga się wzdłuż wybrzeża. Na szczycie góry znajduje się latarnia morska, z której roztacza się piękny widok na miasto. A dla miłośników sportów wodnych i nurkowania polecamy wycieczkę do parku narodowego wyspy Benidorm, gdzie można podziwiać piękne rafy koralowe i bogactwo podwodnej flory i fauny.

Jak dojechać do Benidorm

Benidorm to wyjątkowe miejsce, które zaskakuje nie tylko swoimi wspaniałymi plażami i klimatem, ale i historią sięgającą czasów antycznych. Możesz dojechać do niego na wiele sposobów o czym piszemy w innym naszym wpisie.

Miasto zaś położone jest w dobrze skomunikowanej lokalizacje, a jej naturalny sąsiad – Alicante, dysponuje portem lotniczym, do którego możesz dolecieć z wielu zakątków świata.

Co zwiedzić w Benidorm?

Mirador del Castillo

Mirador del Castillo to niezwykłe miejsce, które przyciąga liczne rzesze turystów z całego świata. To popularny punkt widokowy w Benidorm, który oferuje niesamowite widoki na nadmorskie krajobrazy miasta. Schody prowadzące do tego miejsca znajdują się na Plaza del Castillo, a sam punkt widokowy nazywany jest także Balcon del Mediterrano. Z dobrej jakości obiektów turystycznych z powodu pięknych widoków, jest to idealne miejsce do robienia zdjęć na pocztówki i wspaniałych wspomnień z wakacji. Mirador del Castillo to miejsce, które warto odwiedzić, jeśli chcesz poczuć prawdziwy urok miasta i podziwiać jego piękno z innej perspektywy.

Isla de Benidorm

Isla de Benidorm to nie tylko urokliwe, malownicze miejsce, ale również posiadające bogatą historię. W przeszłości pełniła ważną rolę jako baza piratów berberyjskich oraz schronienie dla ludzi walczących z epidemią cholery. Charakterystyczny trójkątny kształt wyspy przypisuje się wielu legendom, z których jedna opowiada o olbrzymie, który uwięził tam piękną dziewczynę. To miejsce jest również ostoją dla wielu gatunków ptaków i podwodnej fauny i flory, co sprawia, że jest cennym miejscem przyrodniczo-krajobrazowym. Dzięki temu, Isla de Benidorm jest idealnym celem dla miłośników przyrody i historii.

Plaza del Castillo

Plaza del Castillo – to miejsce, na które warto poświęcić trochę czasu podczas wakacji w Benidormie. Znajdujący się tam plac z filarami, inspirowany stylem arabskim i dekorowany ceramicznymi kafelkami w przepięknym biało-niebieskim odcieniu, zdecydowanie kusi i przyciąga wzrok. To tutaj zawdzięczamy schody, prowadzące na Balcon del Mediterrano – punkt widokowy z jednym z piękniejszych widoków na miasto. Niezwykłym atutem tego miejsca jest fakt, że na Plaza del Castillo można również odpocząć i cieszyć się widokiem na rozciągające się po obu stronach plaże. Właśnie dlatego, ten zabytkowy plac, to jedno z najważniejszych miejsc w całym Benidormie.

Park L’Aigüera

W centrum miasta, w pobliżu mojego domu, znajduje się przepiękny park miejski o nazwie Parc de L’Aigüera. Ten park został zaprojektowany w klasycznym stylu neoklasycznym, dzięki czemu jego architektura jest wyjątkowa i przyciąga turystów z całego świata. Przestrzeń jest ogromna i idealnie nadaje się do spacerów, pikników czy relaksu. Jednym z najciekawszych miejsc w parku jest amfiteatr, znany również jako Auditorium Julio Iglesias, który przyciąga miłośników koncertów i innych wydarzeń artystycznych. Warto również zobaczyć arenę byków, Plaza de Toros, która znajduje się w północnej części parku. Parc de L’Aigüera to doskonałe miejsce na wakacje lub weekendowy wypad, gdzie można oderwać się od miejskiego zgiełku i odpocząć wśród zielonej natury.

Park przyrodniczy Sierra Helada

Park przyrodniczy Parque Natural de la Sierra Helada to niezwykłe miejsce, które z pewnością zrobi wrażenie na miłośnikach przyrody. Ten skalisty łańcuch wzgórz, schodzących do morza na wschód od Benidorm, został objęty ochroną w 2005 roku. Na jego obszarze można spotkać wiele cennych gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla śródziemnomorskiej strefy klimatycznej. Co więcej, właśnie w tym regionie znajdują się dwa mikrorezerwaty roślinne oraz ekosystemy morskie z pięknymi rafami koralowymi. Nie ma wątpliwości, że w Parque Natural de la Sierra Helada każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie.

Sprawdź inne nasze artykuły:

Dodaj komentarz

Pisali o nas