Co zwiedzić w Alicante

Alicante jest stolicą regionu wypoczynkowego Costa Blanca we wschodniej Hiszpanii. Nazwa pochodzi od niekończącego się ciągu białych, piaszczystych plaż w tej części kraju. Miasto oferuje relaks i zabawę nad morzem, a także historię i zabytki, które można zwiedzać podczas pobytu w mieście: Nad miastem góruje średniowieczna forteca i klasyczna śródziemnomorska starówka z bielonymi domami i brukowanymi uliczkami.

Poranki spędzisz w muzeach i kościołach, a popołudnia na pływaniu w czystej wodzie lub drzemaniu pod parasolem. Dzięki nowoczesnej sieci tramwajowej w Alicante z łatwością dostaniesz się z jednej atrakcji do drugiej.

Odkryjmy najlepsze rzeczy które zobaczyć można w Alicante:

Zamek w Santa Barbara

Zamek Santa Barbara w Alicante
Zamek Santa Barbara w Alicante, źródło: Flickr

Na szczycie góry Benacantil, ogromnej, monumentalnej skały górującej nad Alicante, znajduje się forteca o średniowiecznych, arabskich korzeniach. Ostatnie renowacje miały miejsce podczas Złotego Wieku Hiszpanii w latach 1500, ale jeśli dobrze się przyjrzeć, można znaleźć niewielkie fragmenty z czasów mauretańskich.

Jeśli wybierzesz się na szczyt pieszo, najlepiej zrobić to wczesnym rankiem, zanim słońce zacznie świecić najmocniej, ale można też skorzystać z wyciągu, który kursuje tuż za plażą Postiguet. Każdy powinien wspiąć się na mury obronne i podziwiać panoramę Alicante, Morze Śródziemne i ciemne, górzyste krajobrazy.

Zobacz więcej: Castillo de Santa Bárbara – zamek w Alicante

Hiszpańska Esplanada

Explanada de España
Explanada de España w Alicante, źródło: flickr

Wyrafinowana, wyłożona marmurem promenada w Alicante przydaje się do orientacji w mieście, ponieważ zaczyna się na starym mieście i biegnie wzdłuż nadbrzeża obok przystani.

W większości hiszpańskich miast rodzinny spacer jest częścią stylu życia, a promenady takie jak Explanada de España pozwalają zrobić to w dobrym stylu.

Spacerując pod palmami, poczujesz prawdziwą atmosferę Alicante i będziesz obserwować codzienne życie miasta na tarasach i straganach.

Roztaczają się stąd piękne widoki na wybrzeże, a latem, po zmroku, na tym jasno oświetlonym deptaku można poczuć orzeźwiającą morską bryzę, która przynosi ulgę po upalnych dniach.

Zobacz więcej: Explanada de Espana

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Alicante
Muzeum Archeologiczne w Alicante, źródło: Wikipedia

Prowincjonalne Muzeum Archeologiczne MARQ w Alicante jest właściwym miejscem, jeśli zastanawiasz się nad początkami Alicante.

Zaczniesz w prehistorii od łowców-zbieraczy i zobaczysz pierwsze ręcznie wykonane przedmioty z metalu wykute w okolicach Alicante.

Następnie znajduje się sala iberyjska, poświęcona licznym przedrzymskim stanowiskom archeologicznym w pobliżu, z których pochodzą wspaniałe rzeźby i ceramika.

W pobliżu współczesnego Alicante znajdowało się rzymskie miasto Lucentum, z którego wykopalisk wydobyto szeroki asortyment ceramiki, biżuterii i innych przedmiotów codziennego użytku.

Być może najbardziej ekscytujące są ekspozycje dotyczące czasów średniowiecza, kiedy to przez krótki okres czasu istniały obok siebie kultury żydowska, islamska i chrześcijańska.

Zobacz więcej: Muzeum archeologiczne MARQ

Stare Miasto

Stare Miasto w Alicante
Stare Miasto w Alicante, źródło: Flickr

Nie będziesz miał nic przeciwko zgubieniu się w starej części Alicante, przypominającej nieco wioskę w centrum miasta. Dzielnica ta rozciąga się na wzgórzu pod zamkiem, a żeby się po niej poruszać, trzeba pokonywać strome uliczki i schody między wysokimi, bielonymi ścianami.

Mieszkańcy są bardzo dumni ze swoich domów, ozdabiając balkony i progi świeżymi kwiatami i malując okiennice na niebiesko i zielono.

Jeśli potrzebujesz chwili wytchnienia, zawsze możesz odpocząć w jednej z wielu kawiarni i restauracji w tej części miasta.

Plaża Postiguet

Plaża Postiguet w Alicante
Plaża Postiguet w Alicante, źródło: Flickr

Tuż obok starego miasta znajduje się bardzo dobra plaża, jeśli nie chcesz jechać daleko, aby zażyć dawki morza i piasku. Playa del Postiguet to palec złotego piasku obmywany przez bardzo lekkie fale.

Trzeba dość daleko brodzić, aby morze osiągnęło wysokość pasa, a z wody roztaczają się wspaniałe widoki na dominujące mury Santa Barbara.

Ze względu na swoją wielkość i położenie, latem na plaży może być tłoczno, ale dzięki centralnemu położeniu nie brakuje tu miejsc, w których można zjeść lunch.

Bazylika Santa María

Bazylika Santa Maria
Bazylika Santa Maria, źródło: Flickr

Najstarszy i najładniejszy kościół w mieście znajduje się niedaleko podnóża góry, kilka ulic od plaży Postiguet.

Jak wiele kościołów w Hiszpanii, Santa María została zbudowana na miejscu dawnego meczetu, po tym jak Alicante zostało odbite z rąk Maurów w XIII wieku.

Pierwszą rzeczą, którą można zauważyć, są bliźniacze wieże kościoła o ponurym wyglądzie. Co ciekawe, choć wyglądają identycznie, ta po prawej pochodzi z 1300 r., a ta po lewej z 1800 r.

Wewnątrz warto zwrócić uwagę na gotycki posąg Santa María z XIV w. oraz średniowieczną inkunabułę – wczesną drukowaną książkę z 1200 r.

Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej w Alicante
Muzeum Sztuki Współczesnej w Alicante, źródło: melbourneblogger

Ciekawostką dotyczącą tej atrakcji poświęconej sztuce współczesnej jest fakt, że mieści się ona w najstarszym budynku świeckim w Alicante, dawnym spichlerzu zbudowanym w 1687 r. obok bazyliki Santa María.

Została założona w 1976 r. przez rzeźbiarza z Alicante, Eusebio Sempere, w celu zaprezentowania jego prywatnej kolekcji. W kolekcji znajduje się około 800 dzieł, reprezentujących wielu najbardziej znanych artystów XX wieku, takich jak Picasso, Francis Bacon, Salvador Dalí i Joan Miró.

Tylko jedna trzecia dzieł może być wystawiona w dowolnym czasie, a ekspozycja jest zmieniana przez cały rok, więc nie ma dwóch takich samych wizyt.

Wieże w Alicante

Wieże obronne w Alicante
Wieże obronne w Alicante, źródło: flickr

Jeśli nadal nie poznałeś historii Alicante, możesz pobrać mapę nadmorskich wież strażniczych w tym regionie.

Przez wieki ta część Hiszpanii była zagrożona przez piratów barbarzyńskich, którzy plądrowali miasta, a nawet wywozili ludzi jako niewolników.

Dlatego od 1500 r. budowano wyrafinowaną sieć wież obronnych i obserwacyjnych, które ostrzegały ludzi o konieczności wycofania się za mury.

Na terenie Huerty de Alicante, obejmującej miasto oraz kilka sąsiednich miejscowości, zachowało się około trzydziestu takich wież.

Elche Palmeral

Palmiarnia w Elche
Palmiarnia w Elche, żródło: flickr

Około 20 minut drogi na zachód od Alicante znajduje się miasto Elche, w którym czeka na Ciebie niesamowity widok. Jest to największy gaj palmowy w Europie, zasadzony przez pierwszych muzułmanów, którzy osiedlili się tutaj we wczesnym średniowieczu.

Liczy 200 tys. drzew, z których większość stanowi feniks daktylowy (Phoenix dactylifera), który nie istniał w Hiszpanii, dopóki nie został wprowadzony przez Maurów.

Gaj jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a najlepszym sposobem na jego zwiedzenie jest spacer po Ruta del Palmeral, okrężnej ścieżce, która zaczyna się i kończy przy Huerto de San Placido.

Ogniska w San Juan

Ogniska w San Juan
Ogniska w San Juan, źródło: Flickr

Ogniska z okazji wigilii św. Jana 23 czerwca są powszechne w całej Hiszpanii. Jednak żadne z nich nie jest tak duże jak te, które odbywają się w Alicante.

Tradycyjnie ludzie palili stare meble na San Juan, ale w 1928 r. miasto zdecydowało, że potrzebuje fiesty, która towarzyszyłaby tym pożarom, i odbywa się przez cztery dni aż do 24 czerwca. W rezultacie powstaje coś podobnego do Las Fallas w Walencji, a punktem kulminacyjnym są pożary, podczas których spala się specjalnie zaprojektowane kartonowe rzeźby w ramach wydarzenia zwanego Cremà.

Pożary te mogą być dość przerażające, a ekipy strażaków czekają w pogotowiu, aby nad nimi zapanować.

Alicante, Hiszpania, aż pęka w szwach od nadmorskich atrakcji. Chociaż nigdy nie zabraknie Ci plaż i zabytków może to być przytłaczające. Skorzystaj z naszego przewodnika, aby poznać najlepsze miejsca w Alicante! Gwarantujemy, że nie będziesz żałować.

Sprawdź inne nasze artykuły:

Pisali o nas