Historia Alicante

Dla każdego, kto interesuje się przeszłością, Alicante jest miastem, które oferuje mnóstwo wgląd w swoją bogatą i fascynującą historię. Od rzymskich pozostałości po wpływy arabskie, każdy historyk znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki strategicznemu położeniu nad Morzem Śródziemnym i długotrwałemu dobrobytowi gospodarczemu, Alicante było w centrum wielu ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni czasu. Dowiedz się więcej o tym tętniącym życiem mieście, gdy poznasz kilka kluczowych okresów z jego bogatej przeszłości!

Starożytna historia Alicante i jego rola na Półwyspie Iberyjskim

Alicante ma zaskakującą starożytną historię, która sięga ponad 2500 lat. Był to ważny obszar handlowy dla Półwyspu Iberyjskiego, jak również dom dla kilku cywilizacji, w tym Iberów, Rzymian i Wizygotów. Dziś jest to wyjątkowe miasto z uderzającymi zabytkami i architekturą z wielu różnych okresów panowania. Dzięki stanowiskom archeologicznym, takim jak Bronzes de Centelles czy Lucentum Acropolis, które oferują wgląd w to, jak wyglądało życie przed czasami współczesnymi, z pewnością będziesz zaintrygowany. Wejdź do wehikułu czasu, jakim jest Alicante i poznaj jego fascynujące historie związane z zamieszkiwaniem na tym magicznym wybrzeżu Morza Śródziemnego!

Obszar wokół Alicante jest zamieszkany od ponad 7000 lat, a pierwsze plemiona myśliwych-zbieraczy przemieszczały się stopniowo z Europy Środkowej między 5000 a 3000 r. p.n.e. Niektóre z najwcześniejszych osad powstały na zboczach góry Benacantil, gdzie dziś stoi Castillo de Santa Barbara. Do roku 1000 p.n.e. greccy i feniccy kupcy zaczęli odwiedzać wschodnie wybrzeże Hiszpanii, zakładając małe porty handlowe i zapoznając plemiona iberyjskie z alfabetem, żelazem i kołem garncarskim.

W VI wieku rywalizujące ze sobą armie Kartaginy i Rzymu zaczęły najeżdżać i walczyć o kontrolę nad Półwyspem Iberyjskim. Kartagiński generał Hamilcar Barca założył warowną osadę Akra Leuka (greckie: Ἄκρα Λευκὴ, co oznacza „Białą Górę” lub „Biały Punkt”), gdzie dziś stoi Alicante.

Chociaż Kartagińczycy podbili znaczną część terenów wokół Alicante, ostatecznie nie mogli się równać z Rzymianami, którzy ustanowili rządy w prowincji na ponad 700 lat. W V wieku Rzym chylił się ku upadkowi, a rzymski poprzednik Alicante, znany jako Lucentum, „Miejsce Światła” w (łac.), był mniej więcej pod kontrolą wizygockiego watażki Theudimera. Ani Rzymianie, ani Goci nie stawili jednak większego oporu arabskiemu podbojowi Medyny al-Laqant w VIII wieku, który przyniósł pomarańcze, ryż, palmy oraz dary mauretańskiej sztuki i architektury do miasta, które muzułmanie nazwali al-Akant, co oznacza również „Miejsce Światła”.

Okres mauretański i fortyfikacje miasta

Alicante jest znane z wielowiekowych struktur, które zostały wzniesione w okresie od IX do XI wieku przez Maurów. Ten starożytny zamek, wraz z innymi fortyfikacjami rozsianymi po całym mieście, nadaje Alicante wyjątkowy i magiczny urok, który przyciąga turystów od samego początku. Ogromne fortyfikacje są jednymi z najbardziej imponujących dzieł architektury w Hiszpanii, ponieważ łączą w sobie styl gotycki z dużymi prostokątnymi wieżami, które odpierają ataki wroga. Podczas gdy miejscowi mogą traktować te zabytki jako coś oczywistego, turyści znajdą w tych miejscach ekscytującą przygodę w fascynującą przeszłość Hiszpanii.

Maurowie władali południową i wschodnią Hiszpanią aż do rekonkwisty (podboju) w XI wieku. Alicante zostało ostatecznie zajęte w 1246 roku przez kastylijskiego króla Alfonsa X, ale szybko i definitywnie przeszło do Królestwa Walencji w 1298 roku za sprawą katalońskiego króla Jakuba II Aragońskiego. Zyskała status Wioski Królewskiej (Vila Reial) z reprezentacją w średniowiecznym parlamencie walenckim.

Plac Monjas-Santa Faz w Alicante.
Po kilkudziesięciu latach walki między Królestwem Kastylii a Koroną Aragonii, Alicante przeżywało złoty wiek w XV wieku wraz z całym Królestwem Walencji, stając się główną śródziemnomorską stacją handlową eksportującą ryż, wino, oliwę z oliwek, pomarańcze i wełnę. W latach 1609-1614 król Felipe III wypędził tysiące moriscos, którzy pozostali w Walencji po rekonkwiście, ze względu na ich wierność berberyjskim piratom, którzy nieustannie atakowali przybrzeżne miasta i powodowali wiele szkód w handlu. Ten akt kosztował region bardzo drogo – po odejściu tak wielu wykwalifikowanych rzemieślników i robotników rolnych, feudalna szlachta znalazła się na skraju bankructwa.

Na początku XVIII wieku Alicante, wraz z resztą Walencji, poparło Carlosa w wojnie o sukcesję hiszpańską. Felipe wygrał i ukarał cały region, odbierając mu półautonomiczny status, którym cieszył się od czasów rekonkwisty. Alicante popadło w długi, powolny upadek, przeżywając w XVIII i XIX wieku dzięki produkcji butów i produktów rolnych, takich jak pomarańcze i migdały, oraz swojemu rybołówstwu. Pod koniec XIX wieku nastąpiło gwałtowne ożywienie lokalnej gospodarki dzięki wzrostowi handlu międzynarodowego i rozbudowie portu miejskiego, co doprowadziło do zwiększenia eksportu wielu produktów (zwłaszcza podczas I wojny światowej, kiedy Hiszpania była krajem neutralnym).

Czasy współczesne i rozwój miasta jako ośrodka turystycznego

Na początku XX wieku Alicante było niewielką stolicą, która korzystała z neutralności Hiszpanii podczas I wojny światowej, co dało nowe możliwości dla lokalnego przemysłu i rolnictwa. W czasie wojny marokańskiej w latach dwudziestych XX wieku wielu alicantinos zostało powołanych do walki w długich i krwawych kampaniach w byłym protektoracie hiszpańskim (północne Maroko) przeciwko rebeliantom z Rif. Niepokoje polityczne końca lat 20. doprowadziły do zwycięstwa kandydatów republikańskich w wyborach do rad lokalnych w całym kraju i abdykacji króla Alfonsa XIII.

14 kwietnia 1931 roku w mieście hucznie świętowano proklamowanie II Republiki Hiszpańskiej. Hiszpańska wojna domowa wybuchła 17 lipca 1936 roku. Alicante było ostatnim miastem lojalnym wobec rządu republikańskiego, które zostało zajęte przez wojska generała Franco 1 kwietnia 1939 roku, a jego port był świadkiem ucieczki z kraju ostatnich urzędników rządu republikańskiego. Nawet jeśli nie jest tak sławne jak zbombardowanie Guerniki przez niemiecką Luftwaffe, Alicante było celem kilku okrutnych bombardowań lotniczych w ciągu trzech lat konfliktu cywilnego, z których najbardziej znamienny był zamach bombowy przeprowadzony przez włoskie Aviazione Legionaria na Mercado de Abastos 25 maja 1938 roku, w którym zginęło ponad 300 cywilów.

Następne 20 lat pod dyktaturą Franco było trudne dla Alicante, podobnie jak dla całego kraju. Jednak pod koniec lat 50-tych i na początku 60-tych nastąpiła trwała transformacja miasta dzięki turystyce. W pobliskiej Albuferecie (np. El Barco) i Playa de San Juan powstały duże budynki i kompleksy, a łagodny klimat był najlepszym narzędziem do sprowadzenia potencjalnych nabywców i turystów, którzy utrzymywali hotele w miarę zajęte.

Rozwój turystyki, oprócz budowy, przyniósł również liczne firmy, takie jak restauracje, bary i inne biznesy skupione na odwiedzających. Stare lotnisko w Rabasa zostało zamknięte, a ruch lotniczy przeniesiony na nowe lotnisko El Altet, co sprawiło, że stało się ono wygodnym miejscem dla lotów czarterowych przywożących turystów z krajów północnej Europy.

Kiedy Franco zmarł w 1975 roku, jego następca Juan Carlos I z powodzeniem nadzorował przejście Hiszpanii do demokratycznej monarchii konstytucyjnej. Rządy narodowości i regionów otrzymały więcej autonomii, a region Walencji uzyskał autonomię, której nie miał od czterech wieków.

W późniejszym okresie godnym uwagi wydarzeniem było otwarcie Urzędu Unii Europejskiej ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego oraz budowa Ciudad de la Luz, szeregu obiektów mających na celu wspieranie przemysłu filmowego w zakładaniu działalności w Alicante.

Alicante, stolica Wspólnoty Walenckiej i jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Hiszpanii, jest miejscem przesiąkniętym kulturowymi i historycznymi anegdotami. Prześledzenie jego historii ujawnia wiele ekscytujących faktów na temat tego pięknego, pełnego uroku miasta. Chociaż Alicante stało się znane ze swoich nowoczesnych atrakcji, jego fascynacja opiera się również na wielowiekowym wzroście i rozwoju jako miejsca docelowego – coś, co zapewnia wiele wgląd w to, dlaczego Alicante stało się tak popularnym miejscem wakacyjnym w dzisiejszych czasach. Zanurzmy się dalej w czasy współczesne i rozwój tego Miasta jako destynacji turystycznej!

Dodaj komentarz

Pisali o nas