Strefy Emisji Spalin w prowincji Alicante – jeszcze nie panikujmy

Z początkiem stycznia 2023, w Hiszpanii weszło w życie nowe prawo drogowe dotyczące kontroli i emisji spalin i związanych z tym stref ZBE. Prawo to poprzedzone było ratyfikacją przez hiszpański rząd stosownych przepisów w roku 2021, związanych przede wszystkim ze zmianamy klimatycznymi.

Nowe prawo nakłada na właścicieli samochodów naklejenie na przednich szybach stosownych plakietek, które wyraźnie będą informować o tym, do której kategorii zalicza się samochód i do których stref nie będziemy mogli w przyszłości wjechać. Naklejki można kupić online lub na poczcie. Jej cena to około 5 Euro.

Zapis, który wszedł w życie 28 grudnia ubiegłego roku i umocnił się prawnie 1 stycznia 2023, dotyczy miast, w których mieszka więcej niż 50 000 osób. Zgodnie z oficjanymi informacjami, w prowincji Alicante dotyczy on: miasta Alicante-337 482 mieszkańców, Elche-234 765, Torrevieja-84 667, Orihuela-78 505, Benidorm-70 450, Alcoy-59 354, San Vicente del Raspeig-58 978 i Elda-52 813.

Jak weryfikowana jest emisja spalin naszego samochodu i w jaki sposób przydzielane są odpowiednie naklejki? Nic prostszego. Aby dowiedzieć się w jakiej kategorii mieści się nasze auto, wystarczy wejść na tą stronę . Jeśli chcemy zrobić to osobiście w urzędzie pocztowym, należy złożyć odpowiedni wniosek dostępny tutaj.

W obu przypadkach należy przedstawić odpowiednie dokumenty, wśród których znajduje się ten, dopuszczający nasz samochód do ruchu drogowego na terenie Hiszpanii. I właśnie na jego podstawie ustalona zostanie kategoria i odpowiedni kolor plakietki.

Nowe prawo zdążyło już wywołać panikę wśród tysięcy kierowców w ostatnim tygodniu starego roku. Zupełnie niepotrzebnie, choć ogromne kolejki doprowadziły do tego, że w urzędach pocztowych plakietki skończyły się, a i online też chwilowo nie można ich dostać.

Nie ma się czym przejmować, ponieważ nowe prawo, które właśnie weszło w życie, daje też wszystkim kierowcom aż 18 miesięcy na złożenie stosownych wniosków, czyli do czerwca 2024. Skąd tyle czasu? Stąd, że prawo, owszem, weszło w życie, ale miasta, których dotyczy nie są na nie po prostu gotowe.

Do połowy 2024, każde z nich będzie musiało wytyczyć odpowiednie strefy emisji spalin, przygotować odpowiednie ich oznakowanie i zamontować system monitoringu przy wjeździe do nich, aby w ten sposób odczytywać i tabice rejestracyjne samochodów, i naklejki na ich przednich szybach.

Krótko mówiąc, nowe prawo weszło w życie, obowiązuje, ale na dostosowanie się do niego mamy 18 miesięcy, więc na razie jest to dobrowolne. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązek istnieje i lepiej mieć go z głowy, niż potem zapomnieć.

Źródło: torreviejatranslators.com

W razie pytań, pomocą służy serwis www.car-registrations-spain.com  

1 komentarz do “Strefy Emisji Spalin w prowincji Alicante – jeszcze nie panikujmy”

Dodaj komentarz

Pisali o nas